بیمه خطرات فاجعه آمیز؛ ‌بازاری جذاب در ایران

مشاهده اصل خبر
ایران و جهان

گروه سایبان - بیمه خطرات فاجعه آمیز پس از امضای توافق هسته ای ایران با غرب که منجر به لغو تحریم های اقتصادی علیه ایران شد، به بازار جذابی برای سرمایه گذاران خارجی تبدیل شده است.
به‌گزارش پایگاه خبری رازپول به نقل از ترند نیوز، در سال جاری میلادی ایران از تحریم‌های بین المللی رها شد؛ شرایطی که بسیاری از شرکت های بیمه خارجی را به سمت صنعت بیمه این کشور متمایل کرد. اکنون بیشتر سرمایه گذاران خواهان ورود و سرمایه گذاری در بخش های مختلف این صنعت هستند؛ اما بازار بیمه عمر و دارایی کمتر از بخش های دیگر مورد بررسی قرار گرفته است.
پس از توافق هسته ای شرکت‌های بیمه‌ های اتکایی بزرگ و کارگزارهای بیمه ای خارجی آمادگی خود را اعلام کرده ‌اند تا با تاسیس دفتر ارتباطی، تاسیس دفتر نمایندگی و همچنین خرید سهام بیمه‌ های داخلی اقدام به ورود به بازار ایران کنند اما متاسفانه ضعف در قوانین، برنامه ‌ریزی و بعضا آیین ‌نامه ‌های بیمه مرکزی این کشور منجر به کُندی این فرآیند و یا توقف آن شده است.
در این گزارش آمده است، شهرهای زیادی در ایران در معرض خطرات طبیعی متعددی قرار دارند. این خطرات ممکن است به این شهرها از نظر انسانی و اقتصادی، زیان های مالی گسترده ای را وارد کند. در دهه های اخیر زلزله های مخرب و سیل های ویرانگر در این کشور به وقوع پیوسته که خسارت های هنگفتی را به بخش های اقتصادی و اجتماعی وارد کرده است.
طبق این گزارش، در میان نگرانی های کنونی، این نگرانی وجود دارد که مدل های کنونی در بخش مدیریت ریسک خطرات فاجعه آمیز در ایران به بخشی از بیمه های تجاری تبدیل شده است.
خطرهای طبیعی در شرایط عمومی بیمه ‌ها اغلب از تعهدات بیمه ‌گر استثنا می‌شوند، مگر اینکه بیمه‌ گر خطر را به‌ طور انتخابی، تحت شرایط خاصی در مقابل دریافت حق بیمه اضافی بیمه کند و شرایط آن را به بیمه ‌نامه الحاق کند. دلایل مطلوب نبودن این خطرها برای بیمه‌گران تواتر کم و شدت بالای خسارت که بیمه‌ گر را در برآوردهای آماری دچار مشکل می ‌کند و تعیین حق بیمه از پیچیدگی خاصی برخوردار می‌ شود.
تامین پوشش بیمه‌ اتکایی نیز بسیار مشکل و گران است و بیمه‌ گران اتکایی هم در قبول این ‌گونه خطرها وسواس زیادی دارند. البته ویژگی این خطرها عدم اطمینان و اتفاقی بودن است؛ زلزله، طوفان، آتش‌ فشان، سیل، تگرگ، گردباد، طغیان رودخانه و رانش زمین از جمله خطرهای نامترقبه طبیعی هستند.
از سوی دیگر، توسعه نامتوازن در ایران باعث شده تا مناطق شهری به سرعت گسترش یابد که علل اصلی آن در سال های اخیر بالارفتن مهاجرت به شهرهای بزرگ در داخل مرزهای این کشور بوده است. همچنین شهرنشینی سریع در کنار تمرکز بیش از حد دارایی های اقتصادی در مناطق شهری باعث شده بخش بزرگی از منابع جمعیتی و اقتصادی در برابر خطر بلایای طبیعی قرار بگیرند.
به طور کلی، مردم و دارایی های شخصی آنان، در زمان وقوع این بلایا در سیبل خطرات قرار می گیرند و عواقب فاجعه بار فوری بر آنان وجود دارد مانند مرگ، نابودی کامل یا خسارت به کل اموال و دارایی های شخصی.
در ادامه این گزارش آمده است، در ایران نه تنها بیمه خطرات فاجعه آمیز، صنعتی با ارزش است؛ بلکه صنعت بیمه داخلی این کشور نیز نیاز به تحقیق و برنامه های توسعه ای دارد. اما به دلیل نفوذ پایین بیمه بلایای طبیعی در این کشور و عدم توجه به اهمیت انتقال خطرات در سال های تحریم، اکنون توسعه این بازار در ایران در مرکز توجهات قرار گرفته است.
عوارض جانبی بلایای طبیعی بر مردم در کشور در حال توسعه ای مانند ایران بسیار بیشتر و مهمتر از کشورهای توسعه یافته است. دلیل عمده این مسئله آن است که منابع مالی در کشورهای در حال توسعه محدودتر هستند و استراتژی های و برنامه های مربوط به مدیریت ریسک در این کشورها بسیار حداقلی است.
مرکز تحقیقات بیمه ایران اخیرا اطلاعاتی درباره بازار آزاد محلی و منطقه ای داده است تا شرکت های بیمه خارجی به سرمایه گذاری در این مناطق ترغیب شوند. این اقدام با این امید صورت گرفته است تا سرمایه گذاران خارجی، برنامه ای را برای توسعه بازار بیمه عمر ارائه کنند.
در انتهای این گزارش آمده است که در یک ماه اخیرا شرکت های بیمه بین المللی مانند "مونیخ ری"، گروه "ارگو"، ‌گروه "ناسکو" و "تویوتا تسوشو" برای بررسی زمینه های سرمایه گذاری به ایران سفر کرده اند.
۱۳۹۵/۱۰/۱۳