بیمه معلم طبلی توخالی برای معلمان

مشاهده اصل خبر
ابراهیم تحسیری مدیرعامل بیمه معلم در حالی روز معلم را به معلمان تبریک می گوید که ذی نفعان اصلی این شرکت یعنی معلمان خدمات چشم گیر و متمایزی را از این شرکت بیمه ای دریافت نمی کنند.
ریسک نیوز

به گزارش ریسک نیوز،
، ابراهیم تحسیری مدیرعامل بیمه معلم در حالی روز معلم را به معلمان تبریک می گوید که ذی نفعان اصلی این شرکت یعنی معلمان خدمات چشم گیر و متمایزی را از این شرکت بیمه ای دریافت نمی کنند. حتی این شرکت در روز معلم هم از طرح ویژه ای به مناسبت همین روز برای معلمان رونمایی نکرده و تنها با یک تبریک ساده ماجرا را ختم کرده است.
بیمه معلم به عنوان شرکتی خصوصی که بنابر قوانین سهام داری ذی نفعان اصلی اش را معلمان تشکیل می دهند واژه «معلم» را در حالی یدک می کشد که نتوانسته در زمینه بیمه درمان تکمیلی که یکی از پایه ای ترین نیازهای جامعه انسانی است قدم های موثری برای ذی نفعان خود بر دارد.از این رو در سال های اخیرپرتفوی درمان معلمان همواره در سبد آتیه سازان حافظ و بیمه ایران جا به جا شده است.
از سوی دیگر بر اساس قراردادی که بین این شرکت و وزارت آموزش و پرورش منعقد شده از31 شهریور ماه سال گذشته تا اول مهرماه سال جاری کلیه دانش آموزان مدارس دولتی و غیردولتی در مقاطع دبستان، متوسطه اول، دوم و دوره پیش دانشگاهی اعم از روزانه، شبانه، آموزش از راه دور، هنرجویان هنرستان ها، دانش آموزان رشته کاردانش، دانشجویان دانشگاه فرهنگیان، نوآموزان مهدهای کودک و پیش دبستانی و سواد آموزان نهضت سوادآموزی و البته کارکنان اداری و آموزشی وزارت آموزش و پرورش و افراد تحت تکفل آنها نیز در صورت تمایل به عضویت این طرح در آمده اند که بنابر اعلام مدیر بیمه های خاص شرکت بیمه معلم حق بیمه سالانه هریک از دانش آموزان و فرهنگیان تحت پوشش 75000 ریال بوده است.
علی زرافشان معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش و رئیس ستاد پروژه مهردر گفت و گویی آخرین آمار دانش آموزی کشور در سال 1394 را حدود 13 میلیون دانش‌آموز در مدارس کشور اعلام کرد و اذعان داشت که 978 هزار فرهنگی نیز در مدارس و بخش‌های آموزش و پرورش در زمینه آموزش به دانش آموزان فعالیت خواهند داشت.
بنابراین ضریب و تقسیم ساده 13 میلیون نفر در عدد حق بیمه پرتفوی بیمه معلم در این بخش را بالغ بر 97 میلیارد تومان اعلام می کند.
این در حالی است که معاون فنی بیمه اشخاص بیمه معلم در نیمه اول سال گذشته اعلام کرد که از سال 93 تا کنون بالغ بر 33 میلیارد تومان بابت 38 هزار پرونده صعب العلاج دانش آموزان توسط شرکت بیمه معلم در قالب بیمه حوادث دانش آموزی تخصیصص و پرداخت شده است.
بنابراین بیمه معلم در حالی که در این سال ها پرتفوی مطلوب دانش آموزی را همواره به عنوان پرتفویی کم دردسر حفظ کرده اما در زمینه ارائه خدمات درمان تکمیلی به معلمان به عنوان پرتفویی با ریسک بالاتر از این مسئولیت شانه خالی کرده است و آن را رها کرده است.
البته باید این مطلب را هم عنوان کرد که مسلما بدنه فعلی و توان مالی این شرکت توان پاسخ گویی به قشر عظیم فرهنگیان در سراسر کشور را ندارد اما مدیریت در این سالها عزمی برای توانمند سازی در این زمینه نداشته است .
بیمه معلم با عنوان اولیه “شرکت بیمه صادرات و سرمایه گذاری” در سال 1373 با مشارکت نظام بانکی و به منظور توسعه فعالیتهای صادراتی و ارائه پوششهای بیمه های اعتباری در مقابل ریسکهای موجود، تأسیس شد.
پس از عملکرد نامطلوب سال های گذشته در تیرماه سال 1386، بخش عمده سهام واگذار و بر اساس تصمیم سهامداران جدید، نام شرکت به « بیمه معلم » تغییر یافت.این شرکت در سال 1390 با 40 میلیارد تومان سرمایه بالغ بر 34 میلیارد تومان زیان انباشته داشته و در سال های اخیر توانسته این زیان را مستهلک کند.این زیان در سال 92 به 12 میلیارد تومان رسید و در سال مالی 93 بالاخره شرکت با سرمایه 100 میلیارد تومان یک میلیارد تومان سود نشان داد که تقریبا یک درصد سرمایه است .
اما جدیدترین آمارهای بیمه مرکزی نشان می دهد که نسبت خسارت بیمه معلم به 105درصد رسیده است.به عبارت دیگر این شرکت در برابر هر یک واحد حق بیمه اعلامی(نه وصولی) در سه ماهه پایان سال گذشته بیش از یک واحد خسارت پرداخت کرده است و مسلما ضریب خسارت این شرکت بیش از رقم اعلامی است .
در حالی که رئیس هیات مدیره این شرکت داعیه ورود به بازار سرمایه را دارد اما عملکرد ناشفاف در بخش مالی سبب شده است که حسابرس دردر پایان سال مالی 94 تذکر آیین نامه ای به شرکت داده و اعلام کند که مفاد آیین نامه شماره 88 شورای عالی بیمه در خصوص گزارشگری و افشای اطلاعات شرکت های بیمه ای به طور کامل رعایت نشده است .
نسبت توانگری مالی بیمه معلم نیز که در سال 93 رقم 101 گزارش شده بود و در سطح یک قرار داشت در سال 95 کاهش یافته و به عدد 76 رسیده و سطح 2 را نشان می دهد .
هرچند که مجمع این شرکت برای سال مالی گذشته برگزار نشده اما گزارش های رسمی نشان می دهد که در سال مالی ماقبل شرکت 34 میلیارد تومان مطالبات از بیمه گذاران و نمایندگان و بیمه گران اتکایی و بالغ بر 10 میلیارد تومان حساب و اسناد دریافتنی داشته است که باید دید که به حیطه وصول درآمده است یاخیر؟/ منبع : راز پول
۱۳۹۶/۲/۱۳