رتبه پنجم ایران در رشد حق بیمه کشورهای در حال توسعه

بررسی چشم انداز جهانی بازار بیمه در 8 سال آینده

مشاهده اصل خبر
پیش بینی رشد 6.2 درصدی سالانه تولید حق بیمه ایران تا سال 2025 ، بازارهای نوظهور عامل اصلی رشد حق بیمه جهانی
اقتصاد گردان

اقتصادگردان _ احسان شمشیری_
پیش بینی نرخ رشد ترکیبی سالیانه حق بیمه ها در 8 سال آینده و از سال 2017 تا 2025 در بین 15 کشور در حال توسعه مانند ایران در قاره آسیا و آمریکای جنوبی و شرق اروپا نشان می دهد که نرخ رشد حق بیمه ها در هند 8.7 درصد، در عربستان سعودی 8.1 درصد، در اندونزی 7.5 درصد، در چین 7 درصد، در ایران 6.2 درصد، در امارات متحده عربی 5.6 درصد، در ترکیه 5.3 درصد، در مالزی 4.5 درصد، در اسرائیل 4.4 درصد، در مکزیک 4.2 درصد، در کلمبیا 4.2 درصد، در لهستان 4.1 درصد، در تایلند 3.9 درصد، در شیلی 36.6 درصد و در آرژانتین 3.3 درصد خواهد بود . براین اساس ایران در بین این کشورها رتبه پنجم بالاترین نرخ رشد ها را به خود اختصاص داده است.
، ایران همچنان تحت تاثیر بیمه های اجباری از جمله بیمه ثالث قرار دارد و میزان رشد حق بیمه 6.2 درصدی سالانه ایران در 8 سال آینده بیشتر تحت تاثیر بیمه های شخص ثالث خواهد بود و البته پیش بینی شده که در سال های اینده ایران به تدریج در ردیف کشورهای با رشد حق بیمه عمر قابل توجه قرار خواهد گرفت و رشد حق بیمه عمر در ایران نیز افزایش خواهد داشت.
انتظار میرود در سال 2025 حق بیمه اولیه جهان به همان اندازه که تولید اقتصادی رشد می کند (4٫5 درصد به نرخ اسمی یا به نرخ واقعی 3 درصد با کسر نرخ تورم) افزایش یابد. بر این اساس پیش بینی می شود حجم حق بیمه در جهان به حدود 6 هزار و 35 میلیارد یورو برسد. عامل اصلی رشد حق بیمه جهانی، بازارهای نوظهور هستند، که در این کشورها رشد حق بیمه متاثر از بازارهای نوظهور به میزان نرخ سالانه 9٫5 درصد (نرخ واقعی 7٫5 درصد) از رشد اقتصادی حدود 6٫5 درصد (نرخ واقعی 4٫5 درصدی) پیشی خواهد گرفت.
بر اساس پیش بینی ها انتظار میرود نرخ رشد ترکیبی سالیانه منطقه منا در سالهای 2017 تا 2025 با احتساب نرخ تورم، معادل 7٫1 درصد باشد و پیش بینی می شود امارات متحده عربی نرخ رشد 10 درصدی را تجربه کند.
در ایران برای سالهای 2017 تا 2025 نیز حدود 6.2 درصد است این در حالی است که برای هند این نرخ معادل 8.7 درصد و برای عربستان سعودی معادل 8.1 درصد انتظار میرود.
براساس پیش بینی موسسه میونیک ره از نرخ رشد ترکیبی سالیانه حق بیمه ها در 8سال آینده و از سال 2017 تا 2025 در بین 15 کشور در حال توسعه مانند ایران در قاره آسیا و آمریکای جنوبی و شرق اروپا، ایران از رشد قابل توجه 6.2 درصدی متوسط حق بیمه رشته های مختلف بیمه برخوردار خواهد بود.
به گزارش اقتصادگردان ، براساس این برآوردها، نرخ رشد حق بیمه ها در هند 8.7 درصد، در عربستان سعودی 8.1 درصد، در اندونزی 7.5 درصد، در چین 7 درصد، در ایران 6.2 درصد، در امارات متحده عربی 5.6 درصد، در ترکیه 5.3 درصد، در مالزی 4.5 درصد، در اسرائیل 4.4 درصد، در مکزیک 4.2 درصد، در کلمبیا 4.2 درصد، در لهستان 4.1 درصد، در تایلند 3.9 درصد، در شیلی 36.6 درصد و در آرژانتین 3.3 درصد خواهد بود . براین اساس ایران در بین این کشورها رتبه پنجم بالاترین نرخ رشد ها را به خود اختصاص داده است.
بررسی رشد بیمه های عمر بین 15 کشور در حال توسعه نیز نشان می دهد که امارات متحده عربی با رشد 10 درصدی، اندونزی با 9.2 درصد و فیلیپین با 9.1 درصد در رتبه های بالای رشد بیمه عمر قرار خواهند داشت و ایران در بین این کشورها که دارای رشد بالای بیمه های عمر هستند، قرار ندارد.
به عبارت دیگر، ایران همچنان تحت تاثیر بیمه های اجباری از جمله بیمه ثالث قرار دارد و میزان رشد حق بیمه 6.2 درصدی سالانه ایران در 8 سال آینده بیشتر تحت تاثیر بیمه های شخص ثالث خواهد بود و البته پیش بینی شده که در سال های اینده ایران به تدریج در ردیف کشورهای با رشد حق بیمه عمر قابل توجه قرار خواهد گرفت و رشد حق بیمه عمر در ایران نیز افزایش خواهد داشت.
انتظار میرود در سال 2025 حق بیمه اولیه جهان به همان اندازه که تولید اقتصادی رشد می کند (4٫5 درصد به نرخ اسمی یا به نرخ واقعی 3 درصد با کسر نرخ تورم) افزایش یابد. بر این اساس پیش بینی می شود حجم حق بیمه در جهان به حدود 6 هزار و 35 میلیارد یورو برسد. عامل اصلی رشد حق بیمه جهانی، بازارهای نوظهور هستند، که در این کشورها رشد حق بیمه متاثر از بازارهای نوظهور به میزان نرخ سالانه 9٫5 درصد (نرخ واقعی 7٫5 درصد) از رشد اقتصادی حدود 6٫5 درصد (نرخ واقعی 4٫5 درصدی) پیشی خواهد گرفت.
بر این اساس، ضریب نفوذ بیمه در کشورهای مختلف، بیشتر متاثر از رشد بازارهای نوظهور و صنایع با فناوری های پیشرفته و جدید خواهد بود و به میزانی که بازارهای نوظهور رشد اقتصادی دارد حق بیمه افزایش خواهد یافت و در نتیجه، رشد حق بیمه و ضریب نفوذ بیمه بیش از نرخ متوسط رشد اقتصادی خواهد بود.
محیط اقتصاد جهانی همواره یکی از محرکهای کلیدی بازار بیمه است.و پیش بینی بازار و چشم انداز وضعیت حوزه های مختلف اقتصادی همواره مورد توجه سرمایه گزاران و فعالان اقتصادی است . شرکت میونیک ره ( munichre ) که بعنوان یکی از بزرگترین شرکت ها در حوزه ارائه خدمات بیمه های اتکایی در جهان است هر ساله گزارشی از چشم انداز صنعت بیمه جهان ارائه میکند، پیش بینی کرده که در دو سال آینده، حق بیمه جهان به اندازه رشد اقتصادی با میانگین نرخ رشد اسمی 4.5 درصد و نرخ رشد واقعی 2.9 درصد افزایش یابد همچنین پیش بینی می شود حجم حق بیمه جهان از حدود 4.18 تریلیون یورو در سال 2016 به بیش از 4.56 تریلیون یورو در سال 2018 برسد.
بر اساس این گزارش ، بهبود اقتصادی در تعدادی از بازارهای نوظهور، موتور رشد بزرگی برای صنعت بیمه، بخصوص در کسب و کار، اموال و حوادث جهانی خواهد بود. انتظار میرود در بازارهای نوظهور تقاضا برای بیمه عمر در سطح بالا و در کشورهای صنعتی در حد متوسط باقی بماند.
براساس پیش بینی های شرکت میونیک ره ، انتظار می رود رشد GDP جهان در دو سال آینده سرعت بیشتری به خود بگیرد. برآوردها نشان می دهد که رشد حق بیمه واقعی جهان که در سال 2016 معادل 2٫6 درصد بوده و در سال 2017 به2.9 درصد و در سال 2018 به 3٫1 درصد برسد. عامل اصلی این روند، رشد اقتصادی قوی تر در ایالات متحده آمریکا، انتظارات نسبت به پایان رکود اقتصادی در برزیل و روسیه و بهبود وضعیت کشورهای صادرکننده کالا در نتیجه افزایش قیمت ها و افزایش جزئی تجارت جهانی خواهد بود.
به نظر می رسد در منطقه یورو و ژاپن رشد اقتصادی نیز ادامه یابد . اما احتمال می رود در انگلستان اولین اثرات برگزیت احساس شود و شتاب رشد اقتصادی در چین نیز احتمالا همچنان آرام خواهد ماند. براین اساس در مجموع متناسب با افزایش رشد اقتصادی جهان، رشد حق بیمه ها و نفوذ صنعت بیمه نیز بیشتر شود.
افزایش رشد بیمه عمر
در این گزارش وضعیت سه نوع حق بیمه اولیه ، حق بیمه اموال - حوادث و حق بیمه عمر در جهان مورد بررسی قرار گرفته است که براساس پیش بینی های میونیک رہ رشد واقعی حق بیمه عمر افزایش قابل توجهی خواهد داشت، اما رشد واقعی بیمه اموال- حوادث و حق بیمه اولیه تغییر چندانی را تجربه نخواهند کرد
همچنین در این گزارش پیش بینی شده که در سال 2017 بیشترین رشد واقعی حق بیمه اولیه را کشورهای نوظهور آسیایی (با نرخ 11 درصد) تجربه کنند و کمترین رشد به اروپای غربی اختصاص خواهد داشت
بیمه اموال - حوادث
براساس پیش بینی ها انتظار میرود حق بیمه اموال - حوادث جهان در سال 2017 و 2018، سالانه معادل 4 درصد و بعد از تعدیل با نرخ تورم (نرخ رشد واقعی) تقریباً معادل 2٫5 درصد رشد کند. نرخ رشد واقعی حق بیمه اموال- حوادث بیش از 0.5واحد درصد پایین تر از نرخ رشد انتظاری خواهد بود. با این حال، تفاوتهای قابل ملاحظهای در رشد حق بیمه پیش بینی شده در مناطق مختلف وجود دارد
در آمریکای شمالی رشد حق بیمه اموال- حوادث نسبت به سال 6-12 ، به طور اسمی ثابت خواهد ماند اما به طور واقعی، با توجه به نرخ بالای تورم ایالات متحده آمریکا در دو سال گذشته، به احتمال زیاد حق بیمه با کاهش همراه خواهد بود.
با توجه به مدت زمان رکود و کاهش واقعی حق بیمه انتظار میرود که کسب و کار اموال- حوادث در کشورهای توسعه یافته منطقه آسیا و اقیانوسیه، آمریکای لاتین و کشورهای جنوب صحرای آفریقا بهبود یابد.
در آمریکای شمالی رشد حق بیمه اموال - حوادث نسبت به سال 2016، به طور اسمی ثابت خواهد ماند اما به طور واقعی، با توجه به نرخ بالای تورم ایالات متحده آمریکا در دو سال آینده، به احتمال زیاد حق بیمه با کاهش همراه خواهد بود.
با توجه به مدت زمان رکود و کاهش واقعی حق بیمه انتظار می رود که کسب و کار اموال - حوادث در کشورهای توسعه یافته منطقه آسیا و اقیانوسیه، آمریکای لاتین و کشورهای جنوب صحرای آفریقا بهبود یابد. در دو منطقه آمریکای لاتین و کشورهای جنوب صحرای آفریقا انتظار می رود پایان رکود و سقوط شدید رشد اقتصادی در بازارهای مهم، مانند برزیل و آرژانتین، نیجریه و آفریقای جنوبی، در سال 2017 موجب بازگشت رشد حق بیمه به روند مثبت شود.
انتظار می رود در سال 2018 در هر دو منطقه آمریکای لاتین و کشورهای جنوب صحرای آفریقا نرخ رشد سالانه حق بیمه بیش از5 درصد باشد.
برای کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، انتظار میرود هنگامی که اثرات منفی کاهش قیمت کالاها بر اقتصاد وصنعت بیمه برطرف شود، نرخ رشد حق بیمه به سطح بالای7 درصدو 5.5 درصد نرخ واقعی سالانه برسد.
برای بازارهای نوظهور آسیایی بر فرض وجود کاهش جزئی در رشد حق بیمه، که ناشی از کاهش بیشتر رشد اقتصادی چین است ادامه دارد، اما احتمال میرود که رشد در سطح بالای 9درصد حدود 7.5 درصد سالانه به نرخ واقعی رقم بخورد
نرخ رشد ترکیبی سالیانه CAGR حق بیمه دارایی- تلفات، در سالهای 2017 تا 2025 را برای مناطق مختلف جهان در این گزارش پیش بینی شده است و نشان می دهد انتظارات از نرخ رشد ترکیبی سالیانه ، برای کشورهای نوظهورآسیایی در بیشترین سطح قرار دارد و منطقه منا پس از آن قرار دارد.
پیش بینی نرخ رشد ترکیبی سالیانه حق بیمه ها در ایران برای سالهای 2017 تا 2025 نیز حدود 6.2 درصد است این در حالی است که برای هند این نرخ معادل 8.7 درصد و برای عربستان سعودی معادل 8.1 درصد انتظار میرود.
بیمه عمر
در کشورهای صنعتی، حق بیمه عمر با نرخ بهره پایین همچنان به عنوان یکی از مسائل چالش برانگیز باقی مانده است. علاوه بر این، در سال 2016 بسیاری از بازارها کاهش قابل توجهی را به خصوص در فروش محصولات با حق بیمه یکجا و محصولات با واحد همراه (ULIP) – از جمله در ژاپن، آلمان و ایتالیا - شاهد بوده اند.
نوع اول صرفاً در قالب حق بیمه صورت می گیرد در حالی که در نوع دوم ترکیبی از حق بیمه و سرمایه گذاری است بدین صورت که بخشی از منابع برای حق بیمه و بخشی دیگری برای سرمایه گذاری در دوره ای مشخص در اشکال حقوق صاحبان سهام یا اوراق بدهی، سرمایه گذاری می شود.
برای سالهای 2017 و 2018 پیش بینی می شود که کشورهای صنعتی به طور متوسط رشد حدود 3 درصدی (رشد واقعی حدود 1٫5 درصدی) را در حق بیمه عمر شاهد باشند. متقابلا، در اغلب بازارهای نوظهور، پیش بینی می شود که حق بیمه به سطوح بالا توسعه یافته و نسبتاً پایدار بماند
پیش بینی متوسط رشد حق بیمه برای سال و 2018 2017، در اروپای شرقی معادل 6٫5 درصد (نرخ واقعی حدود 5 درصد)، در آمریکای لاتین حدود 8٫5 درصد (نرخ واقعی حدود 6٫5 درصد) و در منطقه منا خاورمیانه و شمال آفریقا 8 درصد (با نرخ واقعی حدود 6/5 درصد) است
در صحرای آفریقا نیز این نرخ تقریباً 6 درصد (با نرخ واقعی حدود دو درصد) پیش بینی شده که به دلیل رشد پایین حق بیمه در آفریقای جنوبی، سطح رشد این منطقه به طور قابل توجهی پایین تر از سطح سایر مناطق قرار دارد. انتظار میرود رشد حق بیمه در بازارهای نوظهور آسیایی منطقه به طور قابل توجهی پایین تر از سطح سایر مناطق قرار دارد. انتظار میرود رشد حق بیمه در بازارهای نوظهور اسیایی در مقایسه با رشد تقریبا 16 درصدی (نرخ واقعی 14 درصد) سال 2016، در سال 2017 کاهش بیش از 50 درصدی را تجربه کنند
بر اساس پیش بینی ها انتظار میرود نرخ رشد ترکیبی سالیانه منطقه منا در سالهای 2017 تا 2025 با احتساب نرخ تورم، معادل 7٫1 درصد باشد که در این بین پیش بینی می شود امارات متحده عربی نرخ رشد 10 درصدی را تجربه کند.
چشم انداز بلندمدت
به طور کلی انتظار میرود در سال 2025 حق بیمه اولیه جهان به همان اندازه که تولید اقتصادی رشد می کند (4٫5 درصد یا به نرخ واقعی 3 درصد) افزایش یابد. بر این اساس پیش بینی می شود حجم حق بیمه در جهان به حدود 6 هزار و 35 میلیارد یورو برسد. عامل اصلی رشد حق بیمه جهانی، بازارهای نوظهور هستند، به طوریکه در این کشورها رشد حق بیمه با نرخ سالانه 9٫5 درصد (نرخ واقعی 7٫5 درصد) از رشد اقتصادی حدود 6٫5 درصد (نرخ واقعی 4٫5 درصدی) پیشی خواهد گرفت.
پیش بینی می شود رشد بیمه عمر بلند مدت در جهان، تقریبا معادل 5 درصد (نرخ واقعی 3 درصد) بیشتر از بیمه اموال - تلفات رقم بخورد.
چشم انداز بازار بیمه، همانند چشم اندازهای اقتصادی، با نا اطمینانی هایی همراه است. بحران های اقتصادی می تواند اثرات مخرب قابل توجهی بر رشد حق بیمه بخصوص در بیمه اموال - تلفات داشته و حتی ممکن است - همانند آمریکای لاتین در سال 2016- کاهش حق بیمه را به همراه داشته باشد. همچنین به احتمال زیاد ریسک های اقتصادی و سیاسی اخیر، اثرات منفی بر بازارهای بیمه خواهد گذاشت. با این حال، رکود اقتصادی موجود در تعدادی از بازارهای نوظهور طبیعتاً باید موقت باشند. تقاضا برای محصولات اموال - تلفات نیز همانطور که درآمد سرانه افزایش مییابد، باید دوباره به میزان زیادی افزایش باند.
افزایش سطح استانداردهای زندگی و افزایش همزمان الزامات پوشش بیمه، احتمالاً این اطمینان را حاصل می کند که در طولانی مدت بیمه عمر در بازارهای نوظهور رشد قابل توجهی را تجربه کند. علاوه بر این، کشورهایی نظیر چین با چالش های جمعیتی روبه رو هستند. طبیعی است که به دلیل آثار اشباع اشباع بازار (به وضعیتی اشاره دارد که در آن تقاضای بازار از یک محصول به بالاترین حد خود میرسد و در این وضعیت بنگاه تولیدی تنها از طریق ارائه محصول جدید به رشد دست می یابد) روند پویایی اقتصاد کاهش یابد. در این راستا، محرکهای بیشتری که بر انعطاف پذیری بالاتر، پوشش ریسک های بیومتریک، دیجیتالی کردن فروش ها و ارزیابی ریسک و محصولات ترکیبی اثر گذار هستند، میتواند به تولید محصولات جدید منتج شود.
۱۳۹۶/۳/۲۸