صالح آبادی :

گسترش همکاری با بانک های برزیل و هند

مشاهده اصل خبر
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران از مذاکره و همکاری با 3 بانک برزیلی و 4 بانک هندی خبر داد.
صدا و سیما

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ دکتر علی صالح آبادی، در باره ویژگی های اقتصادی و مراودات تجاری برزیل با ایران گفت: روابط اقتصادی و تجاری ایران و برزیل نزدیک 2 میلیارد دلار در سال است و در جلسه کمیسیون اقتصادی مشترک دو کشور به ریاست دکتر طیب نیا، این رقم 5 میلیارد دلار در سال هدف گذاری شده که با توجه به جایگاه برزیل به عنوان بزرگ ترین کشور امریکای جنوبی و عضو بریکس، این هدف قابل دستیابی است. 
وی گفت : توسعه روابط بانکی دو کشور در دستور کار بانک توسعه صادرات قرار دارد که می تواند گام بزرگی در جهت نیل به رقم هدف گذاری شده، یعنی 5 میلیارد دلار در سال باشد.
صالح ابادی افزود : در جلساتی که با وزارت امور خارجه نیز برگزار شد در خصوص ضرورت ایجاد روابط کارگزاری بین بانکی مباحث مورد نیاز را مطرح کردیم و در حال پیگیری ایجاد روابط بانکی با بانک های بزرگ برزیل هستیم.
وی افزود : با توجه به مباحث مطرح شده در برجام مشکلی در خصوص روابط بانکی با سایر کشورها به ویژه برزیل وجود ندارد؛ هرچند که در جلسات برگزار شده به صورت فنی و حقوقی به تمامی شبهه ها و ابهامات به صراحت پاسخ دادیم و در نهایت جلسات خوب و سازنده ای برقرار شد.
صالح ابادی افزود : در ادامه جلسات کارشناسی در برزیل به جمع بندی های مورد نظر دست پیدا کردیم و در متن سند کمیسیون مشترک، حمایت و تعمیق روابط کارگزاری بانکی بین بانک های ایران و برزیل درج شد. 
وی ادامه داد: همچنین با توجه به امضاء تفاهم نامه همکاری دو جانبه بین صندوق ضمانت صادرات ایران و برزیل، فضای باز جذابی پیش روی روابط اقتصادی و تجاری کشور از مسیر دو دولت ایجاد شده است. 
در مجموع جلسات وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی با طرف های برزیلی دستاوردهای خوبی به همراه داشت و 3 بانک بزرگ برزیلی تعیین شدند تا در ادامه فعالیت ها به عنوان طرف تجاری و بانکی با بانک های ایرانی همکاری کنند.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: برزیل کشوری با 204 میلیون نفر جمعیت بزرگ ترین کشور امریکای جنوبی است و در ادبیات اقتصادی جهان نیز کشوری با منابع زیرزمینی غنی لقب دارد.
این ویژگی های جمعیتی ، جغرافیایی و معدنی باعث خواهد شد تا روابط ایران و برزیل که شباهت های بسیاری به یکدیگر دارند ، تقویت شود و همچنین با توجه به توانمندی های برزیل در بخش کشاورزی با در اختیار داشتن رود آمازون به عنوان یکی از بزرگ ترین رودخانه های جهان، تولید و عرضه محصولات کشاورزی از این کشور به خودی خود تضمین شده است.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران افزود : نگاهی به گذشته روابط تجاری بین ایران و برزیل در کنار فاصله جغرافیایی طولانی بین دو کشور و واردات محصولات کشاورزی؛ گوشت و خوراک دام و طیور نشان می دهد که دو کشور به شرکای تجاری مطمئنی برای یکدیگر تبدیل شده اند که در این بین برقراری روابط کارگزاری بین بانکی می تواند گام بزرگی در جهت تعمیق روابط اقتصادی به شمار بیاید. 
صالح آبادی در ادامه افزود: وجود منابع معدنی، صنعت رو به رشد و جمعیت بالای این کشور تقاضای انرژی را در برزیل افزایش داده که همین مطلب می تواند این کشور را به عنوان بازاری مهم برای صادرات نفت خام و سایر حامل های انرژی مطرح کند. 
این در حالی است که احداث پالایشگاه در برزیل، صادرات محصولات پتروشیمی و همکاری در صنعت خودروسازی نیز نکته دیگری به شمار می آید که می تواند به تعمیق روابط اقتصادی دو کشور کمک کند.
صالح ابادی درباره سفر هیئت اقتصادی ایران به هند نیز گفت : هم اکنون 500 میلیون یورو خط اعتباری از هند به کشور تخصیص پیدا کرده که برای تجهیز و واردات ماشین آلات و قطعات مورد نیاز در بندر چابهار و توسعه خطوط ریلی کشور با جهت گیری شرق و جنوب شرقی ایران استفاده خواهد شد.
وی گفت : هم اکنون دو طرف اصلی این خط اعتباری اگزیم بانک هند و بانک توسعه صادرات ایران ( اگزیم بانک ایران) هستند؛ هرچند که بخشی از این رقم از طرف بانک صنعت و معدن تخصیص یافته ولی بخش دیگر آن هم در بانک توسعه صادرات در حال کار سازی است. 
صالح ابادی ادامه داد : در کنار تجربه برقراری خط اعتباری با هند، به تفاهم اولیه نیز برای کسب خط اعتباری به منظور ریفاینانس کوتاه مدت بین دو کشور نیز رسیده ایم. درباره روابط کارگزاری بانکی بین بانک توسعه صادرات با بانک های هندی نیز با 4 بانک وارد مذاکره شده ایم که این ارتباط با یکی از بانک ها در هند برقرار شده و با 3 بانک دیگر نیز در حال مبادله مدارک هستیم.
صالح آبادی به همایش تجار و بخش های اقتصادی ایران و هند اشاره کرد که در اتاق بازرگانی دو کشور برگزار شده بود و گفت: در این نشست طرفین زمینه های همکاری دو جانبه را مورد بحث و بررسی قرار داده اند و ضمن معرفی توانمندی های دو کشور ، چارچوب های ادامه فعالیت ها اقتصادی و رشد و توسعه آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت : هند در ماه های اخیر رشد اقتصادی بالایی را تجربه کرده و پیشرفت های مهمی را به ثبت رسانده است.
این کشور با جمعیتی نزدیک به یک میلیارد و 254 میلیون نفر ، بازار بزرگی برای صادرات نفت خام و محصولات پتروشیمی ایران به شمار می آید؛ همچنین درباره تولید و عرضه تجهیزات ظرفیت بالایی دارد.
از سوی دیگر توسعه بندر چابهار و سواحل مکران در دستور کار دولت قرار داشته که تجمیع این موارد، جایگاه خاص و برجسته ای را به هند در مناسبات اقتصادی ایران ، اعطا می کند.
صالح ابادی افزود : در صورت تجهیز بندر چابهار و اجرایی شدن توسعه خطوط ریلی و تجهیز بندری، هند می تواند به کشورهای آسیای میانه و حتی قفقاز دسترسی داشته و دقیق تر کشورهای افغانستان و ترکمنستان ، در دسترس محموله های هند با هزینه حمل و نقل پایینی قرار خواهد گرفت. 
وی ادامه داد : طبق سیاست های برنامه ششم، توسعه سواحل مکران و بندر چابهار در دستور کار قرار دارد و در جلسات با طرف های هندی شاهد بودیم که آنها نیز به توسعه بندر، خطوط ریلی و واحدهای پتروشیمی در این منطقه مهم از کشور امیدوار و خوش بین بوده همچنین از فاینانس پروژه های این حوزه نیز استقبال کردند.
علی صالح آبادی درباره شرایط پرداخت تسهیلات از طرف صندوق با کارگزاری بانک توسعه صادرات گفت: در گذشته 640 میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی با سود 16 درصد یکساله به متقاضیان ارائه شده که غالباً برای تأمین سرمایه در گردش آنها تخصیص یافته است. 
در گذشته مذاکراتی برای جذب 100 میلیارد تومان تسهیلات با صندوق داشته ایم اما نرخ سود همان مبالغ قبلی خواهد بود اما این رقم به سرعت اجرایی خواهد شد. 
در مذاکرات جدید برای جذب تسهیلات با نرخ با نرخ 11 درصد مذاکرات سنگینی داشته و داریم اما تاکنون نهایی نشده است.
۱۳۹۵/۱۰/۴