وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری:

ارتقاءکیفیت علمی ومهارتی دانشگاه ها اولویت مهم وزارت علوم است

مشاهده اصل خبر
زنجان-وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت: ارتقاء کیفیت علمی و مهارتی دانشگاه ها یکی از اولویت های مهم کاری این وزارتخانه است.
مهر

محمد فرهادی با بیان اینکه زمینه جذب و پذیرش دانشجویان و اساتیدغیرایرانی فراهم است، افزود: زمینه جذب و پذیرش دانشجویان و اساتیدغیر ایرانی با چارچوب های ویژه در ایران فراهم شده است.
وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری از توسعه روابط بین المللی دانشگاه ها پس از برجام خبرداد و گفت : پس از برجام اقبال و روی خوش بسیاری از کشورها به ایران جلب شد به گونه ای که هم اکنون دوره های آموزشی مشترکی بین دانشگاه های ایران و دانشگاه های کشورهای ایتالیا، فرانسه، آلمان، کره، چین، ژاپن و بلژیک برگزار می شود.
فرهادی  ادامه داد: جایگاه علمی دانشگاه های کشور نسبت به دهه های گذشته رشد چشم گیری داشته است وهم اکنون آماده پذیرش دانشجویان و اساتیدغیرایرانی هم هستیم .
وی ادامه داد: متقاضی ورود به آموزشگاه‌های عالی کاهش یافته است، به خصوص آموزشگاه‌های غیر انتفاعی که بیش از 350 موسسه غیر اتفاعی در سطح کشور داریم که این موسسات همواره از کمبود دانشجو ناراضی هستند.
 وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری طرح ساماندهی دانشگاه ها و رشته های تخحصیلی نیز در کشور در حال اجرا است و رشته ها و مقاطع تحصیلی دانشگاهی با توجه به نیاز هر منطقه افزایش خواهد یافت.
فرهادی با بیان اینکه ارتقاء کیفیت علمی و مهارتی دانشگاه ها یکی از اولویت های مهم کاری این وزارتخانه است، گفت: در حوزه اقتصاد مقاومتی هم وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری به کمک سایر وزارتخانه ها و دولت آمده است.
وی با اشاره به رشد ۲۵ برابری تعداد دانشجویان کشور نسبت به سالهای قبل از انقلاب، گفت: وضعیت آموزش عالی کشور در سالهای قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی قابل مقایسه نیست و سطح علمی کشور به لحاظ کمی و کیفی رشد دارد.
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری افزود: در حال حاضر چهار میلیون و ۸۰۰هزار دانشجو در بیش از ۲ هزار و ۸۸۰ واحد آموزش عالی مشغول به تحصیل هستند و در این تعداد دانشگاه  ۷۶هزار عضو نفر هیئت علمی فعال هستند.
فرهادی با بیان اینکه در دوره کاردانی، پذیرش دانشجو کاهش یافته است، گفت: کل پذیرش در بخش کاردانی امسال ۳۷ هزار نفر بوده است و در رشته‌های پزشکی دوره کاردانی را حذف کرده‌ایم. همچنین ورودی رشته‌های علوم انسانی و ریاضی کاهش چشم‌گیری داشته است.
وزیر علوم تحقیقات و فناوری  افزود:برنامه های مصوب زیادی در طرح برنامه توسعه علمی کشور اجرا خواهد شد.
۱۳۹۵/۱۱/۷