معاون آموزشی وزارت علوم تاکید کرد

ضرورت حمایت از مراکز آموزش عالی غیردولتی

مشاهده اصل خبر
معاون آموزشی وزارت علوم با تاکید بر اینکه مراکز دولتی پتانسیل لازم برای آموزش تمامی دانشجویان را ندارند،گفت: در حال حاضر 50 درصد دانشجویان کشور در مراکز غیردولتی تحصیل می‌کنند و حدود 85 درصد آنها نیز با پرداخت هزینه آموزش می‌بینند بنابراین مراکز غیردولتی پتانسیل و توانایی بهتری برای جذب دانشجویان به شمار می‌رود.
ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در مراسم تکریم دکتر کارن ابری‌نیا مدیرکل سابق دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم و معارفه دکتر فاطمه داداشیان مدیرکل جدید این دفتر دکتر ابری‌نیا را شخصیت برجسته علمی، اخلاقی و اجرایی کشور توصیف کرد و افزود: من ایشان را از دوران قبل از مسئولیت در وزارت علوم می‌شناختند و دوران بسیار خوبی با ابری‌نیا در دوره قبل و بعد از مسئولیت گذراندم. در واقع دکتر ابری‌نیا خدمات بسیار زیادی در حوزه موسسات آموزش عالی غیردولتی انجام دادند.
وی در ادامه تصریح کرد: دکتر ابری‌نیا در دوران مسئولیت خود تلاش‌های زیادی در تدوین شاخص‌های تشویقی و هشداری برای موسسات غیردولتی انجام دادند که البته اخلاق خوش او با ارباب رجوع امنیت زیادی در موفقیت او در دوران مسوولیتش داشت.
معاون آموزشی وزارت علوم یادآور شد: تفاوت بخش غیردولتی با بخش‌های دولتی در این است که در بخش غیردولتی افرادی فعالیت می‌کنند که زندگی خود را صرف خدمت‌گزاری وقف کرده‌اند اما مدیران دولتی اینگونه کار نمی‌کنند چراکه اگر شرایط ناخوشایندی برای آنها پیش بیاید از مسئولیت خود کناره‌گیری خواهند کرد بنابراین لازم است مسئولان دولتی از این افراد به طور همه‌جانبه حمایت کنند.
دکتر شریعتی همچنین خاطرنشان کرد: دکتر کارن ابری‌نیا به دلیل ویژگی‌های خوب مدیریتی و شخصیت برجسته علمی و اخلاقی به عنوان مشاور معاونت آموزشی وزارت علوم در امور غیردولتی فعالیت خواهند کرد. همچنین دکتر فاطمه داداشیان به عنوان تنها مسئول زن در حوزه آموزش عالی فرصت خوبی در جهت استفاده از پتانسیل‌های زنان در امور مدیریتی به شمار می‌رود.
وی در ادامه درخصوص دلایل توجه به بخش غیردولتی در حوزه آموزش عالی نیز گفت: اگر این موضوع را از دید کشورهای پیشرفته بررسی کنیم تقریباً درصد قابل توجهی از مراکز دانشگاهی دنیا به صورت غیردولتی فعالیت می‌کنند. بنابراین ما باید در کشور نیز به این حوزه توجه ویژه‌ای داشته باشیم.
به گفته معاون آموزشی وزارت علوم لازم است بخش غیردولتی کشور در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه آموزش عالی از الگوهای برجسته و برتر کشورهای پیشرفته بهره بگیرند و من بسیار خوشحال شدم وقتی که رئیس یکی از دانشگاه‌های غیردولتی در جلسه‌ای که بامن داشته‌اند هدف‌گذاری برای حرکت به سمت دانشگاه ام‌آی‌تی را از اهداف پیش‌روی دانشگاه خود تعریف کرده است.
دکتر شریعتی با تاکید بر اینکه حدود 4 میلیون و 400 هزار جمعیت دانشجویی در کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: از لحاظ تعداد موسسات فقط 10 درصد جمعیت دانشجویی کشور در بخش غیرانتفاعی تحصیل می‌کنند. این در حالی است که پتانسیل این موسسات برای جذب دانشجویان بسیار بالا است و باید دولت از این بخش حمایت ویژه‌ای داشته باشد چراکه قابلیت و انگیزه‌ای که در بخش خصوصی وجود دارد در بخش‌های دولتی امکان‌پذیر نیست.
معاون آموزشی وزارت علوم ادامه داد: متاسفانه اعتبارات برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های دولتی بسیار اندک است به طوری که همان اندک‌اعتباری که امیدوار بودیم از محل جدول 14 تامین کنیم منتفی شده است. بنابراین مراکز دولتی در کشور نمی‌توانند پاسخگوی نیازهای دانشجویان باشند.
وی با بیان اینکه 50 درصد جمعیت دانشجویی کشور در بخش‌های غیردولتی تحصیل می‌کنند، گفت: حدود 85 درصد دانشجویان در کشور حاضر هستند با پرداخت هزینه تحصیل کنند بنابراین پتانسیل تحصیل در مراکز غیردولتی در جامعه و این مراکز وجود دارد.
ادامه دارد...
۱۳۹۵/۱۱/۲۰