سالانه ۴۵ هزار دانشجو به عتبات اعزام می‌شوند

مشاهده اصل خبر
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از اعزام سالانه ۴۵ هزار دانشجو به عتبات عالیات خبرداد و گفت: سبک زندگی اسلامی در بخش جلب مشارکت دانشجویان در فعالیت‌های اجتماعی، تدوین و انتشار چارچوب‌ها همانند منشور حقوق دانشجویی اجرا می‌شود.
ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر سیدضیاء هاشمی در پاسخ به این سوال که معاونت فرهنگی وزارت علوم در جهت ترویج سبک زندگی اسلامی در دانشگاه‌ها چه اقداماتی کرده است، گفت: سبک زندگی مفهوم عام است و حوزه‌های مختلف را در بر می‌گیرد که در حوزه فرهنگی بسیار تعیین کننده است.
وی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب درباره ترویج سبک زندگی اسلامی، گفت: با نگاهی به فرمایشات مقام معظم رهبری خواهیم دید که ایشان موضوع سبک زندگی اسلامی را از حوزه قانون‌مندی تا حوزه آسیب‌های اجتماعی و حتی در بخش زندگی روزمره مطرح می‌کنند.
دکتر هاشمی با بیان اینکه بخش زیادی از برنامه‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها با هدف سبک زندگی اسلامی اجرا می‌شود، افزود: در بخش جلب مشارکت دانشجویان در فعالیت‌های اجتماعی که موجب افزایش مسئولیت‌پذیری اجتماعی می‌شود، همچنین تدوین و انتشار چارچوب‌هایی که ضوابط را مشخص می‌کنند، مثل منشور حقوق دانشجویی و مجموع برنامه‌های فرهنگی، هنری و مذهبی تا انجمن‌هایی که تشویق فرهنگ علمی و مشارکت علمی را بر عهده دارند، بخش‌های مهمی است که لایه‌های مختلف سبک زندگی را تعیین و تعقیب می‌کند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، برنامه‌های زیارتی دانشجویان را یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های فرهنگی و دینی برشمرد و گفت: با همکاری نهاد نمایندگی و مجموعه‌ای از دستگاه‌ها، حدود ۴۵ هزار دانشجو هر ساله به سفر عتبات عالیات اعزام می‌شوند؛ حدود ۴۰ هزار دانشجو تاکنون عازم اردوهای زیارتی رضوی شدند و برنامه‌های دیگری همچون اردوهای راهیان نور که مجموع این اقدامات در جهت ترویج ارزش‌های فرهنگی، دینی و انقلابی است.
وی در پاسخ به این سوال که معاونت فرهنگی وزارت علوم در بخش فعالیت‌های قرآنی دانشگاهی چه اقداماتی کرده است، افزود: در دانشگاه‌ها فعالیت‌های قرآنی مناسب و شایسته‌ای اجرا می‌شود و معتقدیم فعالیت‌های قرآنی باید به همراه تدبّر در قرآن باشد؛ بر این اساس هر ساله، جشنواره‌های قرآنی با حضور ۵۰ تا ۶۰ هزار دانشجو در سه مرحله دانشگاهی، استانی و سراسری و در لایه‌های مختلف برگزار می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دکترهاشمی خاطرنشان کرد: برنامه‌های آموزشی و پژوهشی در جهت منشا تولید آثار قرآنی و برنامه‌های متعدد پژوهشی در حوزه قرآن‌کریم در سراسر دانشگاه‌ها اجرا می‌شود که ستاد مرکزی کمیسیون توسعه پژوهش‌های قرآنی مسؤولیت پیگیری و هدایت آن را برعهده دارد.
۱۳۹۵/۱۱/۲۰