ظرفیت بالای مراکز غیرانتفاعی در عرصه آموزش عالی

مشاهده اصل خبر
معاون آموزشی وزارت علوم از ظرفیت مراکز غیرانتفاعی و پتانسیل بالای بخش غیر دولتی در وزارت علوم خبر داد.
باشگاه خبرنگاران

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم در تودیع و معارفه مدیرکل غیر انتفاعی که ظهر امروز در وزارت علوم برگزار شد، گفت: باید به بخش غیر دولتی بهای ویژه‌ای داده شود تا شرایط غیر دولتی مورد توجه قرار گیرد.
وی ادامه داد: در حال حاضر در کشورهای خارجی پیشرفته بهای به خصوصی به بخش غیر دولتی داده می‌شود.
معاون آموزشی وزارت علوم بیان کرد: ما باید به بخش غیر دولتی که از الگوهای برجسته کشور به حساب می‌آید با دید بهتری نگاه کنیم و از آن بهره‌مند شویم.
شریعتی نیاسر افزود: در وضعیت آموزش عالی ما چهار میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت دانشجو در کشور داریم که متأسفانه حمایت خوبی از سوی مراکز نشده است.
وی اضافه کرد: در حال حاضر ۱۰ درصد جمعیت در مراکز غیر انتفاعی تحصیل می‌کنند که از پتانسیل‌های بالایی برخوردارند که باید به این دانشجویان بهای خوبی داده شود تا در عرصه‌های غیر دولتی و دولتی بدرخشند.
معاون آموزشی وزارت علوم گفت: استقبال در بخش‌های دولتی خیلی بالا است که متأسفانه اندک اعتبار ما از جدول ۱۴ تأمین می‌شود که آن هم لغو شد.
شریعتی نیاسر ادامه داد: در حال حاضر ۸۵ درصد دانشجویان با پول تحصیل می‌کنند و سهم ۵۰ درصدی بخش غیر دولتی آموزش عالی نشان‌دهنده پتانسیل بالای این بخش است.
وی افزود: شرط اصلی عقل این است که باید به بخش غیر دولتی حمایت خاص شود، متأسفانه موسسات غیر دولتی مشکلاتی دارند که باید کمک شوند.
شریعتی نیاسر گفت: در دانشگاه‌ها بحث کیفیت در اولویت قرار دارد و ما باید در کل به بخش غیر دولتی نگاه جدیدی داشته باشیم.
گفتنی است؛ در پایان این مراسم از زحمات دکتر ابری نیا تقدیر و فاطمه داداشیان به عنوان سرپرست دفتر آموزش غیر دولتی معرفی شد.
شریعتی نیاسر ادامه داد: سطح‌بندی موسسات غیر دولتی باید به طور جدی مورد توجه قرار بگیرد و در شرایط کنونی به نوعی کمک به دولت است.
وی تاکید کرد: حمایت هدفمند از بخش خصوصی باید در راستای توجه به شاخص‌ها صورت گیرد و من امیدوارم این هدف تا آخر برنامه ششم اجرا شود.
شریعتی نیاسر افزود: ما باید سهم غیر دولتی آموزش‌ها را بالا ببریم و این کار با رعایت شاخص‌های کیفی و رعایت جمعیت دانشجویی انجام می‌شود.
وی ادامه داد: آموزشگاه‌های آزاد باید رشد پیدا کنند و این بخش برای ارتقای سطح علمی جامعه مفید است.
وی با بیان اینکه موسسات آموزش آزاد در حوزه‌های مختلف باید مأموریت گرا بمانند، تاکید کرد: آموزشگاه‌های آزاد دولت را کمک می‌کند و باید در راستای مأموریت گرا بودن آن‌ها تلاش ویژه‌ای کرد.
۱۳۹۵/۱۱/۲۰