خوابگاه های دانشجویی همچنان پذیرای حوادث هستند/مسئولان مربوط، لطفا به هوش بیایند!

مشاهده اصل خبر
برخی از خوابگاه های دانشجویی به دلیل قدمت زیاد و فرسودگی بهتر است هرچه سریعتر به چشم مسئولان دانشگاهی بیایند تا از حوادث غیرقابل پیش بینی که ممکن است اثرات غیر قابل جبرانی را هم داشته باشند جلوگیری به عمل آید.
دانا خبر

فرزانه فدوی، خبرگزاری دانا، سرویس آموزش؛ وضعیت  خوابگا های دانشجویی کشور چندان جالب نیست وباعث شده دانشجویانی که به دلیل بومی نبودن مجبور به زندگی در آن ها شده اند به جز مشکلات بهداشتی،تغذیه ای و حتی آب و برق منتظر حوادث غیرمترقبه ای که هیچ نقشی هم در آن ندارند بنشینند.
اواخر هفته گذشته و برای چندمین بار متوالی در یک سال ،خوابگاه های دانشجویی تهران تیتر مهم خبرگزاری ها شدند و این بار هم دانشگاه تهران طعمه حریق شد.
آتش سوزی خوابگاهی همیشه بی دردسر است؟
احمد خضری مشاور رئیس دانشگاه تهران در رابطه با آتش‌سوزی یکی از ساختمان‌های این دانشگاه در خیابان 16 آذر به خبرگزاری فارس گفته بود:،  : بخشی از ساختمان مرکز بهداشت دانشگاه تهران در حال بازسازی بود وضایعاتی مانند کاغذ و کارتن نیز در حال جمع‌آوری بوده که این ضایعات بر اثر بی‌احتیاطی کارگران ساختمانی آتش گرفت ،اما در این ساختمان هیچ فردی حضور نداشته و به همین دلیل خسارت جانی هم در پی نداشته است.
به گفته ی خضری: علت حادثه در دست بررسی است و آتش‌سوزی نیز به سرعت با ابزارهای اولیه کارکنان مرکز بهداشت مهار شده و سپس آتش‌نشانان به سرعت به محل حادثه رسیدند و هیچ خسارت جانی و مالی رخ نداده است.
سرانه خوابگاهی دانشجویان افزایش می یابد
براساس گزارش تصویری که مدتی پیش از یکی از بخش های خبری صداوسیما روی آنتن رفت ، ذوالفقار یزدان مهر در حاشیه بازدید از خوابگاه هایی که نونوار شده بودند قول مساعد برای بهبود وضعیت زندگی خوابگاهی دانشجویان را داده بود.
اردیبهشت ماه امسال هم در نشستی خبری که به مناسبت هفته خوابگاه ها برگزار شده بود اعلام کرد: مطلوب سرانه خوابگاه دانشجویی برای هر دانشجو باید 14 متر باشد ولی اکنون 10 متر است که امیدواریم بتوانیم این سرانه را به حد مطلوب برسانیم.
رئیس صندوق رفاه وزارت علوم با بیان اینکه شورای نظارت بر خوابگاه ها تاسیس شده است گفته بود: درهمه استان های کشور، شورای نظارت بر خوابگاه‌های دانشجویی تشکیل شده،‌ در تهران نیز این شورا بر عهده دانشکده هنر است و لازم است دانشجویان از خوابگاه‌هایی استفاده کنند که از شورای نظارت مجوز داشته باشند، درغیر این‌صورت اگر مشکلی پیش بیاید، به عهده خود دانشجویان است. از سال آینده حتماً به دانشجویان اعلام می‌شود که از خوابگاه‌های دانشجویی که مجوز شورای نظارت گرفته‌اند، استفاده کنند.
خوابگاه های رتبه پایین در سال 95 تعمیر شدند؟!
مجتبی صدیقی که ریاست سازمان امور دانشجویان را بر عهده دارد در همان نشست خبری پیرامون وضعیت خوابگاه هایی که در رتبه های پایین قرار دارند اظهار داشت: یکی از برنامه‌های صندوق رفاه دانشجویان و سازمان امور دانشجویان در سال 95 کمک به تعمیر و ارتقای خوابگاه‌هایی است که در رتبه های چهار و پنج قرار گرفته‌اند. امیدواریم در سال 96 هیچ خوابگاهی در رتبه پنج وجود نداشته باشد.
صدیقی با تاکید بر اینکه وضعیت خوابگاه های دانشگاه های تهران نسبت به خوابگاه‌های دانشگاه‌های شهرستان چندان مطلوب نیست، به طور کلی 202 دستگاه خوابگاه در استان تهران و البرز وجود دارد که از این تعداد 86 دستگاه خوابگاه در رتبه‌های چهار و پنج قرار گرفتند.
بهیود وضعیت خوابگاه های دانشجویی کشور، خصوصا دانشگاه تهران که از تعداد زیادی خوابگاه برخوردار است،علاوه بر تعمیر و تجهیز کامل نیاز به توجه و اعتبارات لازم برای جبران فرسودگی ها دارد.
خوابگاه هایی که دانشجویان بیش از 4 دهه را هم در خود دیده اند و حالا هر تابستان منتظرند تا کسی از غیب برسد و دستی بر سرو رویشان بکشد!
۱۳۹۵/۱۱/۲۱